1. OPINIE POZYTYWNE

Opinie Pacjentów
W opiniach Pacjentów książka oceniana jest jako jedna z najlepszych w tym zakresie. Świadczą o tym, od 2004 roku, cztery wydania i kilka dodruków. Ich wspólną opinię może wyrażać Pani Maria K. z Gliwic, która napisała mi najkrótszy, ale jakże znamienny list: „Dziękuję panu za mądrą książkę”.

Opinie Terapeutów Uwierzytelnionych stosujących metodę McKenziego
„Gratulacje!!! Książka jest fantastyczna – przejrzysta, zrozumiała, mądrze napisana i zilustrowana (doskonały pomysł z tak szczegółowymi fotografiami w układzie źle/dobrze). Na pewno będzie mi służyć pomocą przy instruowaniu pacjentów i tym samym będę ją zdecydowanie polecać. Już ją polecam!
Wierzę, że wielu czytelnikom bardzo pomoże, nie spotkałam jeszcze tak dobrego podręcznika dla pacjentów.” (zob. więcej).

Nagroda Specjalna „QUO VADIS”
Forum Promocji Zdrowia z Gdańska przyznało książce Nagrodę Specjalną „Quo Vadis”.
W uzasadnieniu można przeczytać, że książka „z cenną i jasną prostotą czerpie z dorobku nauk medycznych, zastanawia się nad zdrowiem, pokazuje – jak o nie dbać, i w tym celu prowadzi czytelnika szlakiem terapii McKenziego”

Prof. zw. dr hab. Zofia Knychalska-Karwan z Krakowa
(specjalista II st. medycyny sportowej)
„Jest to książka napisana przez pacjenta dla pacjenta, oparta na własnych doświadczeniach autora. Opracowane przez niego zalecenia mają duże znaczenie instruktywne i praktyczne, tym bardziej, że napisane zostały krytycznie, wnikliwie i z dużą dozą nieprzeciętnej spostrzegawczości zjawisk otaczającego nas świata.”

Prof. zw. dr hab. Artur Dziak z Warszawy
(założyciel słynnej Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Akademii Medycznej w Warszawie,
specjalizującej się m.in. w leczeniu patologii kręgosłupa)
„Recenzowana książka pomaga zwalczyć powszechne w Polsce pseudoleczenie dysfunkcji bólowych krzyża, za co jej autorowi należy się uznanie świata lekarskiego i wdzięczność pacjentów”. (Pełna recenzja w „Acta Clinika” [Tom 6, Nr 2, 2005r] – kwartalniku Polskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej).

Dr hab. Teresa Ciecierska z Gdańska
(specjalista gimnastyki wyrównawczej)
„Poradnik ten to nieoceniona pomoc dla wszystkich, którzy zmuszeni do wielogodzinnej, siedzącej pracy w bezruchu, odczuwają bóle kręgosłupa. Treść tej książki polecam rodzicom i nauczycielom szkolnym, to jest wszystkim, którzy mają zasadniczy wpływ na kształtowanie prawidłowej postawy ciała dzieci i młodzieży.”

Lekarz med. Tadeusz Beniuszys z Kościerzyny
(internista, specjalista medycyny ogólnej)
„Ta książka-poradnik będzie cennym wsparciem w pracy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Sama farmakologia i rutynowo stosowana rehabilitacja to w wielu przypadkach za mało. Myśli zawarte w tym opracowaniu są bardzo pomocne dla chorego w jego samodzielnych, codziennych staraniach o powrót do zdrowia.”

2. OPINIA KRYTYCZNA

Dr Tomasz Stengert z Poznania
(prezes Instytutu McKenziego Polska w Poznaniu)
Jedyną krytyczną opinię o książce prezentuje dr Tomasz Stengert z Poznania. Znajdziecie ją Państwo na internetowej stronie Instytutu McKenziego Polska jako „Uwaga”.
Dr T. Stengert zaczął publicznie rozpowszechniać niewybredne opinie o mojej książce na wiele miesięcy przedtem, zanim miał okazję się z nią zapoznać! A przedstawiona w Internecie „opinia” zawiera głównie inwektywy pod moim adresem i świadczy raczej o intencjach piszących (podpisały się pod tym jeszcze dwie osoby – bliscy współpracownicy Doktora Stengerta), niż o merytorycznej argumentacji.

Do góry