Opinie o wyczerpanym już poradniku "Bóle kręgosłupa. Terapia metodą McKenziego."

„Bóle kręgosłupa. Terapia McKenziego” to pierwszy w Polsce poradnik popularyzujący metodę McKenziego i profilaktykę. Napisałem go w 2004 roku z perspektywy pacjenta. Szybko stał się bestsellerem. Doczekał się wielkiej popularności wśród pacjentów, wysokich ocen wielu lekarzy oraz terapeutów certyfikowanych metody McKenziego. Jednym niezadowolonym był dr Stengert, szef Stowarzyszenia o nazwie Instytut McKenziego w Poznaniu. czytaj więcej alt

 

Opinie o nowym poradniku Ćwiczenia usprawniające kręgosłup oraz płytce DVD

Prof. dr hab. Andrzej Wall rekomenduje:

W nowoczesnej medycynie postępowanie usprawniające znajduje szerokie zastosowanie prawie we wszystkich chorobach. W schorzeniach ortopedycznych, a zwłaszcza w dolegliwościach dolnej części kręgosłupa, ćwiczenia usprawniające są nie tylko zasadniczą i podstawową formą leczenia, lecz także są skutecznym sposobem zapobiegania bólom i upośledzeniu funkcji narządu ruchu.

Siedzący tryb życia i pracy oraz unikanie aktywności ruchowej sprzyjają stanom przeciążenia, które manifestują się bólem głównie w okolicach krzyża i kończyn. Ćwiczenia usprawniające są tym czynnikiem, który może bezpośrednio wpływać na stan fizyczny człowieka, poprawiać statykę ciała ludzkiego, a przez wzmocnienie mięśni tułowia i kończyn lepiej równoważyć siły grawitacji.

Dlatego z uznaniem należy przyjąć publikację autorstwa Stanisława Szabuniewicza, Aleksandry Orlikowskiej i Wiesława Niesłuchowskiego Ćwiczenia usprawniające kręgosłup (...).

Omawiana publikacja ma charakter poradnika nie tylko dla osób z dysfunkcją kręgosłupa, lecz także dla każdego, kto chce zachować komfort fizyczny i prowadzić zdrowy styl życia. Odpowiednio dobrane zestawy ćwiczeń, podane zasady bezpiecznego ich wykonywania, określenie przeciwwskazań do ich stosowania i wreszcie wyraźne ryciny ze szczegółowymi opisami pozycji ćwiczeniowych wraz z „kieszonkowym zestawem ćwiczeń” stanowią o praktycznej wartości tej publikacji. Pobierz opinię (plik pdf)

 

 

Recenzja prof. zw. dr hab. Artura Dziaka:

Ćwiczenia fizyczne, podobnie jak piosenka, są dobre na wszystko! Aktywność fizyczna nabiera coraz większego znaczenia, szczególnie teraz, kiedy w pośpiesznym życiu naszej epoki znajdujemy coraz to mniej czasu dla umęczonego bezruchem ciała. Nie bez znaczenia jest i to, że z powodu sedenteryjnego trybu życia i pracy oraz własnego lenistwa, zamiast zażywać dobrodziejstw ruchu, coraz częściej sięgamy po przeróżne pigułki czy też poddajemy się „cudownym” masażom i odnowicielskim zabiegom, mającym jakoby ratować nasze ciała i dusze.

Jakże niewielu ufnych we wszechmoc medycyny czy też tak modnej obecnie pseudomedycyny, czyli „leczenia” pozorowanego, zdaje sobie sprawę z tego, że pomijając leczenie operacyjne, żadnej przewlekłej dysfunkcji bólowej kręgosłupa jakimkolwiek leczeniem biernym wyleczyć nie można! Na szczęście możliwe są zaleczenia, ale... są one jedynie zależne od nas samych, czyli wymagają wzięcia współodpowiedzialności za leczenie. Dopiero rzetelne wykonywanie ćwiczeń leczniczych i odpowiednie prowadzenie się oznaczają możliwość przywrócenia pożytecznego i radosnego trybu życia!

Leczenie ruchem chorób i zespołów bólowych kręgosłupa ma bardzo długą tradycję, ale nie zawsze dobór, stopniowanie i nasilenie ćwiczeń są prawidłowe i odpowiadające rodzajowi dysfunkcji czy stopniowi „zużycia” kręgosłupa.

Autorzy Poradnika, wybitni profesjonaliści w dziedzinie postępowania w dysfunkcjach bólowych kręgosłupa, prezentują optymalne zestawy ćwiczeń leczniczych, które pod nadzorem ortopedy i specjalisty rehabilitacji ruchowej mogą być z najwyższym pożytkiem stosowane.

Do góry